Podziemie Wołomina.

Kultura HipHop prosto z podziemia WWl :)


#1 2010-02-08 14:21:00

 Adamiec

Krecilolek-MOD.

Zarejestrowany: 2010-02-08
Posty: 5
Punktów :   

Początki HH w Polsce

W Polsce Hip hop zaczyna istnieć na początku lat `90. W 1993 roku powstaje pierwsza grupa Wzgórze Ya Pa 3.  Była to grupa kolegów z Kielc: Radosław Kobuz (Radoskór), Wojciech Schmidt (Wojtas)oraz Micha Łakomiec (Zajka) . Swój debiutancki album pt. "Wzgórze Ya-Pa 3" wydali dzięki wytwórni płytowej S.P. Records. Rok później wyszła druga płyta hip-hopowa w Polsce. Nagrał ją Piotr Marzec znany jako Liroy.

   W 1996 roku na światło dzienne wyszła płyta "Księga Tajemnicza - Prolog" sqadu Kaliber 44. Był to początek psychorapu. Album był bardzo specyficzny, albowiem artyści czerpali inspiracje z dzieł polskiej literatury np. Dziadów Mickiewicza.  "...z matki obcej krew jego: dawne bohatery, a imię jego: czterdzieści i cztery." Gatunek muzyczny reprezentowany przez Kalibra łączył w sobie ambitne teksty nacechowane agresją i dużą dawką emocji.

   Jednym z członków Kalibru był ś.p. MAGIK, Piotr Łuszcz urodzony 18 marca 1978 w Bogucicach.
Po odejściu z zespołu spotkał on Wojtka "Fokus" Alszera i Sebastiana "Rahim" Salberta. W 1998 roku założyli oni PAKTOFONIKE !! Nazwa zespołu pochodzi od słów "Pakt" i "fonika", czyli paktu zawartego przy dźwiękach z głośnika, wymyślili ją Rahim i Magik. Po dwóch latach pracy nagrali swoją pierwszą wspólną płytę zatytułowaną "Kinematografia". Wywołała ona rewolucje na Polskim rynku hip hopowym.

   Osiem dni po wydaniu "Kinematografii", w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia nadeszła wstrząsająca wiadomość. 26 Grudnia 2000 r. o godzinie 6:15 odszedł Magik. Popełnił samobójstwo skacząc z okna swojego mieszkania. Krążą plotki że Magik zabił się przez narkotyki, lecz prawdą jest że Mag należał do osób, które bardzo dużo myślą o życiu. To po pierwsze... Po drugie - nałożyła się na to sprawa dotycząca jego powołań przez Wojskową Komisję Uzupełnień. Miał już wtedy żonę i dziecko, a ponadto był to okres, gdy wreszcie chcieli nagrać krążek. Magik zaczął tak kombinować, że sobie zszargał psychikę. Obrał taktykę udawania osoby kompletnie niepoczytalnej. Dwa razy go odraczali, ale tylko na rok. To wmawianie sobie, że ma świra, że nic mu nie wychodzi, doprowadziło do tego, iż przemęczył organizm. Gdzieś w podświadomości zakodował sobie, że jest źle i to doprowadziło do osłabienia psychiki. Mag do Raha: "Rahim, wiesz co? Przez to WKU pojebało mi się. To, co sobie kiedyś wmawiałem, żeby tylko grać niepoczytalnego przed komisją, teraz mną zawładnęło. Czuję, że kompletnie świruję."
W "Priorytetach" Magik rymuje "Nie mam też ochoty na zabawy w żołnierzyka. Zegar tak tyka, a czas umyka".

   Rahim i Fokus na cześć MAGA nagrali album "Archiwum Kinematografii".
21.03.2003r. w Katowickim Spodku odbył się pożegnalny koncert Paktofoniki.

   Hip-Hop to wspaniały gatunek muzyki. Zespoły które opisałem doskonale to potwierdzają. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy. Prawdziwych ludzi którzy tworzą Hip-Hop z pasją jest już tylko garstka. Obecna scena Hip-Hopowa została skomercjalizowana... 

Podaj źródła tego tekstu !.
Łania.

Offline

 

#2 2010-02-12 22:55:07

 Łania

Admin-Królowa:D

723411
Skąd: WWL
Zarejestrowany: 2010-02-08
Posty: 17
Punktów :   

Re: Początki HH w Polsce

Nie wiem czy to HH w Wołominie ale ok A jestem Ciekawa, może ktoś potrafi rozjasnic historie w Wołominie?


Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.forumdzwiekowe.pun.pl www.avarone.pun.pl www.streetartists.pun.pl www.pokemon-mania.pun.pl www.animako.pun.pl